Participants

Intermediate finals: Groups and Playing Schedule

Qualification poule A Qualification poule B

1. Poland
Arkadiusz Majcher – Jakub Zawada
Piotr Marcinowski – Mateusz Sobczak
Coach: Marek Markowski

2. Russia 
Ivan Cailliau – Zigfrid Zvezdin
Vsevolod Zubov – Elizaveta Vakhranyova
Captain: Zigfrid Zvezdin
 

3. Norway
Christian Bakke – Anders Gundersen
Marcus Scheie – Joakim Sæther
Captain: Lars Erik Eide
 

4. Spain
Alèxia Jou – Helena Ojeda
Víctor Checa – Ricard Boada
Albert Villalobos – Daniel Puerto
Marc Marot
Captain: Alèxia Jou

 

5. Israel U26
Asaf Yekutieli – Lior Urman
Amir Etzion – Ami Zamir
Coach: Danny Loonstein

6. Belgium
Sam Bahbout – Robert Khomiakov
Dennis Dewit – Emiel Vandewiele
Jens Overmeire – Clovis Dehaye
Coach: Wouter van den Hove

7. Netherlands Blue
Faan Langelaan – Eddo van den Boom
Kevin Gotink – Yordi Schouten
Maxim Faber – Peter Ypma
Sandra Kolen – Esther Visser
Merel Bruijnsteen – Janneke Wackwitz
Captain: Anneke Simons

8. Netherlands Red
Veri Kiljan – Luc Tijssen
Thibo Sprinkhuizen – Guy Mendes de León        
Marc Stougie – Leen Stougie
Captain: Agnes Snellers

9. Croatia
Matko Ferenca – Kristijan Štefanec
Ante Mijić – Joško Djilović
Captain: Vjekoslav Žepić
Coach: Andrea Vidas

10. Germany U20
Florian Alter – Leo Vornkahl
Maximilian Litterst – Viktor Otto
Captain: Hartmut Kondoch


 

11. Hungary
Mária Bekő – Hanka Lajos
Zsófia Bekő – Hanna Révai
 

12. Austria
Christine Weiß – Philip Scheberan
Florian Weiß – Johanna Pibor
Sophie Hermann – Vanessa Flier
Captain: Eduard Schnoell

1. Sweden
Mikael Rimstedt – Ola Rimstedt
Simon Hult – Adam Stokka
Captain: Martin Löfgren

2. France
Mathilde Thuillez – Sarah Combescure
Florian Liehrmann – Thomas Sanchez
Edouard du Corrail – Grégoire Lafont
Coach: Thomas Bessis

3. Netherlands White
Ricardo Westerbeek – Michel Schols
Adriaan Lucassen – Joost Coenen
Tom van Overbeeke – Tobias Polak
Captain: Wubbo de Boer

4. Netherlands Orange (U20)
Youp Caris – Pim Dupont
Oscar Nijssen – Tim van de Paverd
Dieter Goudzwaard – Mette Lejeune
Jasper Blom – Xavier Friesen
Wisse Huvers – Tim Floris
Captain: Niek Brink
Coach:   Maarten Schollaardt

5. Czech Republic
Adam Janas – Michael Botur
Erik Klemš – Martin Melčák
Captain: Erik Klemš

6. England
Shivam Shah – Alex Roberts
Michael Alishaw – Stephen Kennedy
Captain: Graham Osborne
 

7. Israel U20
Ilai Baniri – Nir Khutorsky
Ben Baskin – Nir Rosenthal
Aviv Zaitek – Tomer Loonstein
Captain: Danny Loonstein

 

8. Slovakia
Martin Vodicka – Jakub Jakabsic
Ondrej Kovac – Jakub Rumancik
Juraj Kvocek
Captain: Juraj Kvocek
 

9. Germany U26
Leonie Nordmann – Mona Rieger
Marius Gündel – Karl Dransfeld – Emil Langer
Captain: Marie Eggeling
Coach: Hartmut Kondoch

10. Transnational
Malene Holm Christensen (Den) – Bas van Engelen (Neth)
Niels van Bijsterveldt (Neth) – Aleksis Zalitis (Lat)
Henrique Barbosa Salomão (Brasil) – Rodrigo Fianotti (Brasil)
Captain: Emile Schols

11. Finland
Maria Mylläri – Oskari Koivu
Hermanni Huhtamäki – Aapo Nieminen
Captain: Maria Mylläri

12. Scotland
Matthew Robb – Damien Murray
Glen Falconer – Botond Hajdara
Captains: Linda Sime & Iain Sime
 

 

Geüpload op  March 29th, 2017